Прибуток банківської системи за 9 місяців 2020 року становить 37,6 млрд гривень. Це на 22% менше аналогічного періоду 2019 року, коли банківський сектор заробив понад 48 млрд гривень, свідчать дані НБУ.

Чистий фінансовий результат банків становив 13,8 млрд гривень, що у 1,8 раза більше результату II кварталу 2020 року. А також на 20% менше, якщо порівняти з аналогічним кварталом 2019 року.

Причини зменшення прибутку банківської системи

Основна причина такого фінансового результату в цьому році — формування резервів під очікувані збитки в сумі 20,9 млрд гривень. Наприклад, у 2019 році банки за аналогічний період сформували резерви на 8,3 млрд гривень. 

Інші причини — загальне зниження бізнес-активності під час карантину, падіння попиту на кредити й банківські послуги, а також збільшення неплатежів за кредитами.

Станом на 1 жовтня 2020 року з 74 платоспроможних банків 62 банки були прибутковими та отримали чистий прибуток 40,8 млрд гривень, що перекрило збитки 12 банків на загальну суму 3,2 млрд гривень.

Прибуток за 9 місяців був сформований здебільшого ПриватБанком (21,3 млрд грн або 56,6% від усього прибутку) та групою банків з іноземним капіталом, крім російського (9,2 млрд гривень).

Фінансові результати банків

  • ПриватБанк за три квартали задекларував прибуток 21,3 млрд гривень, тоді як за 9 місяців 2019 року було 27,43 млрд гривень;
  • Ощадбанк за підсумками трьох кварталів задекларував прибуток 4,74 млрд гривень;
  • Укрексімбанк за підсумками січня-серпня звітує про збиток 1,88 млрд грн (тоді як за січень-липень він становив 2,24 млрд грн);
  • Укргазбанк за три квартали збільшив свій прибуток до 685 млн грн, що майже вдвічі більше за аналогічний показник минулого року (тоді позитивний фінрезультат становив 347 млн грн);
  • Райффайзен Банк Аваль за підсумками трьох кварталів звітує про прибуток 3,12 млрд грн (за 9 місяців 2019 року було 3,5 млрд грн);
  • Укрсиббанк задекларував прибуток 1 млрд грн (за 9 місяців 2019 року – 2,07 млрд грн);
  • ОТП Банк задекларував прибуток 1,51 млрд грн (за 9 місяців 2019 року – 1,94 млрд грн);
  • Промінвестбанк звітує про збиток 652,1 млн грн (за 9 місяців 2019 року декларував прибуток 1,1 млрд грн);
  • ПУМБ за підсумками трьох кварталів декларує прибуток 2,06 млрд грн (за 9 місяців 2019 року – 1,99 млрд грн).

Що цьому передувало?

  • Названі найприбутковіші та найзбитковіші банки за 2020 рік. Найбільші прибутки задекларували «ПриватБанк», «Ощадбанк» та «Райффайзен Банк Аваль».