За квітень та травень Росія заробила 3,6 млрд доларів з експорту золота. З експорту газу, монополістом якого є «Газпром», Росія отримала 2,4 млрд доларів, повідомляє Handelsblatt з посиланням на дані Федеральної митної служби та Центробанку РФ.
За попередньою оцінкою Центробанку РФ, експорт газу в другому кварталі приніс Росії дохід у 3,5 млрд доларів — це менше, ніж дохід від експорту золота лише за два місяці.
Що це означає?
Як зазначають у виданні, цьому є дві причини: стрімке зростання експорту золота та зростанням ціни на дорогоцінний метал.
У квітні та травні 2019 року Росія експортувала золота на суму 247 млн доларів. Цей «стрибок» пов’язаний зі значно збільшеною ціною на золото та збільшенням об’єму експорту до 66,4 тонни у квітні та травні поточного року.
«Така ситуація виникла вперше в історії нашої країни», — повідомив Максим Чудалов з московського рейтингового агентства AKRA. За його інформацією, експорт газу принаймні з 1994 року приносить Росії більше доходів, ніж золото.
Перша причина: центробанк зупинив закупівлю золота
Зростання експорту золота пов’язане з коронакризою та санкціями проти Росії. Ці обставини, на думку експертів, призвели до того, що російський бюджет виявився під тиском. ЦБ, який традиційно багато інвестує в розширення державних резервів, змушений був пом’якшити свою політику та зупинити закупівлю золота для державних резервів.
«Повна відмова ЦБ від закупівлі золота вітчизняних виробників і повноцінний початок сезону золотодобування після танення снігів в Сибіру — основні причини різкого зростання експорту золота», — вважає віцепрезидент банку «Відкриття» Олексій Зайцев.
Друга причина: падіння цін на енергоносії
У квітні та травні «Газпром» поставив закордонним клієнтам 24 млрд кубометрів газу — це на 21% менше, ніж за аналогічний період минулого року. При цьому експортна ціна на російський газ в травні впала до 94,4 долара за 1000 кубометрів газу. У травні 2019 року цей показник становив 183,87 долара.
Причини обвалу цін на енергоносії аналітики бачать в скороченні попиту у зв’язку з пандемією коронавірусу та через переповнені газові сховища експортерів через відносно теплу зиму.
Основний імпортер російського золота — Великобританія
На Великобританію припадає близько 80% російського експорту золота у 2020 році — близько 4 з 5,1 мільярда доларів. Ще у 2019 році Росія наростила експорт до Британії в 12 разів — до 5,3 мільярда доларів.
Головна причина, звичайно, це той факт, що Лондон — центр глобальної торгівлі золотом. Саме там знаходяться найбільші сховища фізичного металу. У Лондоні розташовані штаб-квартири багатьох міжнародних інвестиційних фондів.
«У будь-якому випадку внаслідок цього виростуть торговельний та платіжний баланс», – упевнений Єгор Сусін з «Газпромбанку». Однак, він зазначає, що в кращі роки Росія заробляла на експорті газу 60-70 мільярдів доларів, а весь експорт золота (навіть за нинішніми дуже високими цінами) не перевищить й 13 мільярдів доларів.
Раніше «Український капітал» розповідав про кризу цін на енергоносії та що це означає для України.