Голова Національного банку Кирило Шевченко пропонує уряду ініціювати питання про скасування податку на доходи за депозитами фізичних осіб. Відповідний закон має ухвалити Верховна Рада. Однак Мінфін залишається непоступливим у питанні оподаткування процентів від депозитів.
Скасування такого оподаткування важливе, адже за останні кілька років відсотки за депозитами значно знизилися. У Міністерстві фінансів така пропозиція не знайшла відгуку, розповів голова НБУ в інтерв’ю zn.ua.
«Справа в тому, що коли у нас відсоткові ставки (по депозитах) були на рівні 25%, це оподаткування доходу не було таким значущим. Сьогодні, коли дохідність за депозитами, особливо валютними, знизилася, це оподаткування має суттєвий вплив на перерозподіл фінансових ресурсів», – сказав голова НБУ.
В Україні дуже обмежений перелік інвестиційних інструментів для фізичних осіб: це, фактично, лише депозити та державні облігації. Тому, на думку Шевченка, для повернення привабливості такого інвестиційного інструменту, як депозити, було б доцільно скасувати оподаткування відповідного доходу.
Як оподатковується дохід від розміщення депозитів
З доходу, отриманого від розміщення депозиту, зараз потрібно сплатити 19,5% податків. Податковим агентом у даному разі є банк, в якому розміщено депозит. Тобто саме банк утримує та перераховує в бюджет цей податок.
Ставки за депозитами
Гривневі вклади за другий квартал в середньому подешевшали на 2,8 процентних пунктів. Середня ставка за валютними вкладами знизилася на 1,82 п.п. Тобто у II кварталі ставки за депозитами знизилися більше, ніж за весь 2019 рік.
Що цьому передувало?
- У серпні в Нацбанку повідомили про намір ввести нові вимоги до кредитних та депозитних договорів.
«Справа в тому, що коли у нас відсоткові ставки (по депозитах) були на рівні 25%, це оподаткування доходу не було таким значущим. Сьогодні, коли дохідність за депозитами, особливо валютними, знизилася, це оподаткування має суттєвий вплив на перерозподіл фінансових ресурсів», – сказав голова НБУ.